Cytaty z Objawień
tlig.fora.pl
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Cytaty z Objawień Strona Główna
->
Europa i Świat
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Forum ogólne
----------------
Ogólny
Podsumowanie roku
Wizjonerzy
Posty o innej tematyce
Tematyka cytatów
----------------
Bóg
Dusza
Rodzina
Kościół
Lokalna społeczność
Polska
Europa i Świat
Źródła cytatów
----------------
Biblia
Objawienia
Inne źródła
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Piotr_
Wysłany: Pon 19:36, 04 Gru 2017
Temat postu:
Prokosz pisał:
Lechia drugie imie jest Polskiego Królestwa pochodzące od Lecha Ojca, i pierwszego Narodu naszego Monarchy któren był synem Helissy II, a wnukiem Sarmata.
Dzierzwa pisał także o pochodzeniu Polaków od Wandalitów:
"Nеgno zaś zrodził Czterech Synów między któremi Pierworodny zwal sią; Wandalus 0d tego Wandalitowie (teraz Polakami zwani) wzięli początek. Ten postanowił ażeby Rzеkę od jego Imienia Wandalą nazywano, która się teraz pospolicie Wisłą nazywa; podobnie Góra z której taż Rzeka wypływa nazywa się od jego Imienia Wandą. Wandalus żył (podług rachunku bliskiego prawdy) za czasu Jozefa Syna Patriarchy Jakuba; i równo z Józefem byl potomkiem Nоеgо w trzynastym stopniu, lubo innym pokoleniem. Mial wielu Synów, których potomkowie rozkrzewiając się w Ziemiach i Królestwach, czwartą część Еurору posiedli."
Inny fragment kroniki Dzierzwy:
"Czytałem zaś w ich Latopismach, że Polacy od czasu Wandala założyciela swojego, aż do Króla Assuera Męża Estery, nie chcieli mieć Królów czyli książat nad sobą, lecz o czynach ich czyli Wojnach żadnego do owego czasu nie ma wspomnienia. Pamięć ich, Zadawnienie (ta karmicielka niedbalstwa a rodzicielka niewdzięczności) zagładziło: mimo tego będę mówił o Początkach Narodu Polskiego jak następuje."
Czytałem w kŧórejś z kronik lub opracowań, że Lech przybył na ziemie polskie z drużyną, która stanowiła elitę, a Wandalowie byli tymi, których Lech zastał i którzy zostali mu poddani.
Piotr_
Wysłany: Pon 19:16, 04 Gru 2017
Temat postu:
Pierwsi Goplanie (potem Polanie) mieszkając blisko takiego szlaku mogli nie czuć się bezpieczne i postanowili znaleźć sobie siedzibę bardziej ukrytą dla postronnych niż okolice Kruszwicy. Wybór Gniezna mógł pochodzić od takich postanowień.
Szlak wędrówki Lecha mógł jednak wygladać zupełnie inaczej: przez dzisiejsze Opole, Trzebnicę, Obrę do Gniezna. Najpierw na szlaku osiedlili się zatem Opolanie, Trzebowianie, Obrzanie, a od nich oddzielili się Polanie.
Szlak przebiegający przez Łęczycę (Łęczanie) wydaje się bardziej prawdopodobny z jednego powodu. To w tej miejscowości, według Kroniki Czeskiej, od Lecha miał odłączyć się Rus. Łęczyca - dzisiaj w Województwie Łódzkim.(Wikipedia: Łęczyca)
Piotr_
Wysłany: Pon 19:01, 04 Gru 2017
Temat postu:
Od Skoczowa aż do Jeziora Gopło można przejść suchą stopą, znając drogę na pograniczu dorzeczy Wisły i Odry. Śledząc ten szlak napotykamy wzmianki o plemionach takich jak Sieradzanie i Łęczanie. Plemiona te z czasem straciły na znaczeniu, po tym gdy Polanie usamodzielnili się, lecz na początku były to plemiona pośrednie - ich przywódcy zakończyli wedrówkę w tych miejscach, a Lech z resztą ludzi szedł dalej - ku północy.
Raczej nie migrowano od macierzystych plemion na zbyt duże odległości.
Plemiona Polan i Wiślan znamy jako nieco od siebie oddalone, ale na początku mogło być inaczej. Ziemia dzisiejszego Cieszyna i Skoczowa mogła być pierwszym stykiem dwóch szlaków: Tego związanego z dorzeczem Odry i dorzeczem Wisły.
Drużyna Lecha mogła dojść do Gniezna prawym brzegiem Warty. Na źródła Warty mogli trafić szukając źródeł Czarnej Przemszy, przepływającej przez dzisiejsze Zawiercie i Sosnowiec. Okolice Zawiercia przez całe wieki mogły być łącznikiem pomiędzy szlakami Warty i Czarnej Przemszy. Szlak który mógł być jednym z najważniejszych łączników Polan i Wiślan. Na początku mogli stanowić jeden lud.
Wędrójąc pograniczem dorzeczy Ody i Wisły natrafili na Jęzioro Gopło. Z Jeziorem Gopło wiążą się informacje o plemieniu Goplan (Wikipedia: Goplanie) Tu w późniejszych wiekach zbudowano Kruszwicę. Miejscowość ta leży blisko wspomnianego szlaku, a Jezioro Gopło to tylko jedno z wielu jezior pojezierza gnieźnieńskiego. Lech rozpznawszy okolicę wybrał miejsce, aby założyć swoje rodowe gniazdo - Gniezno.
Gniezno leży nad rzeką Wełną, która jest dopływem Warty. Idąc wzduż Warty od strony Krakowa, skrót od szlaku Warty do Gniezna mógł prowadzić wzdłuż rzeki Wrześnicy. Jest to prawobrzeżny dopływ Warty. Wrześnica wpada do Warty w obecnym Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, a więc w miejscu, które dla podróżnych było charakterystyczne.
Piotr_
Wysłany: Pon 18:36, 04 Gru 2017
Temat postu:
*******************************************************************
Zanim Lech założył Gniezno, musiało minąć jeszcze wiele czasu. Trzeba prześledzić drogę, jaką na ziemiach polskich mógł przejść.
Brama Morawska to obniżone przejście pomiędzy pasmami gór. Przeszło tędy wiele plemion. Dla wielu ludzi na tych ziemiach zakończyła się wędrówka, dzięki czemu współczesne Województwo Śląskie jest najbardziej zaludnionym obszarem wzdłuż południowych granic Polski.
Wikipedia: Na południu dzisiejszego Górnego Śląska żyło kiedyś słowiańskie plemię Gołęszyce. Od strony północnej sąsiadowało z Opolanami, na zachód od Odry sąsiadowało być może z plemieniem Głubczyców. Od strony wschodniej z plemieniem Wiślan, zaś od strony południowej zamieszkiwali Morawianie.
Grody (opola) Golęszyców jakie odkryto to Lubomia (prawdopodobnie najważniejsze), Grodziec (czes. Hradec), Raciborzu (?), Międzyświeć, w Starym Cieszynie (Cieszynisko), Holasovice.
Te grody zbudowano dużo później, ale kto wie, może już za czasóe Lecha były tu pierwsze osady Gołęczyców.
Wikipedia: "Na Śląsku Cieszyńskim istnieje również bardzo podobna do legendy o Czechu, Lechu i Rusie regionalna legenda związana z założeniem miasta Cieszyn, w której występuje trzech braci: Bolko, Leszko i Cieszko - założyciele miasta."
"Według legendy trzej bracia, po długiej wędrówce spotkali się tutaj u źródła, nazwanego później Studnią Trzech Braci, i ciesząc się tym faktem założyli gród Cieszyn."
*********************************************************************
Pierwsi osadnicy szybko poznali źródła Wisły. Miedzyświeć przyjmuje się jako praosadę Skoczowa. Ponieważ dobrze znali przyrodę, wiedzieli którędy przebiega granica dorzecza Odry i Wisły. Tym szlakiem poruszano sie bez konieczności przeprawiana się przez szerokie rzeki.
Na pograniczu tych dorzeczy odkryli źródła Warty.
*********************************************************************
Piotr_
Wysłany: Sob 23:12, 02 Gru 2017
Temat postu:
Połączona chronologia Izraela i Polski:
1948 Rok Świata - narodziny Abrama, Nachora i Harana.
2032 Rok Świata - Lech osiadł na ziemiach polskich
2047 Rok Świata - Pan ukazuje się Abramowi. Odtąd nazywa się Abraham.
2048 Rok Świata - narodzenie Izaaka
2082 Rok Świata - śmierć Lecha w Gnieźnie
2108 Rok Świata - narodziny Jakuba i Ezawa
Piotr_
Wysłany: Sob 23:06, 02 Gru 2017
Temat postu:
Prokosz o ziemi zastanej przez Lecha:
(streszczenie)
Odpowiadam na to pytanie Co przed tym było na miejscu teraźniejszej Polski? Że były pustynie lasami narosłe, na jakie trafił Lech pierwszy monarcha narodu Polskiego, gdy przyszedł na miejsce dzisiejsze Gniezna, miasta tak nazwanego od Orlich gniazd, które tam był znalazł na skałach i drzewach, jako o tym zgodnie świadczą Historycy kroniki Polskiej.
Między temi pustyniami na różnych miejscach różne były Sarmackie osiadłe Narody.
Prokosz wyjaśnia dalej o Sarmacji:
Sarmatae u Łacinników, Sauromatae u Greków, zazwani od greckiego słowa Sauroma jakoby jaszczurce oczy mający, dla dzikości tych narodów które się samemi wojnami zabawiały. Od Sarmatów nazwana Sarmacja. Dwie są Sarmacje jedna Europejska druga Azjatycka, rzeką Tanais rzeczoną przedzielone.
Sarmacja jest pierwsze imie Polski pochodzące. Nie od Assarmota albo Sarmaty Syna Histry albo Iektana wnuka Semowego, Prawnuka Noego jako niektórzy rozumieją bo Sarmatowie starodawni, bardziej wojnami a niż naukami zabawieni bywając, tylko co ledwie litery pism swoich znali dopieroż niewiele o Narodu swojego pisali dziejach, ale to imię Sarmata, pochodzi od Sarmata Syna Hellisy I wnuka Jawanowego...
Gość
Wysłany: Sob 22:58, 02 Gru 2017
Temat postu:
Kronika Prokosza
podaje o Lechu:
(streszczenie)
Lech - pierwszy polski monarcha, syn Helissy II, syna Sarmata, syna Syna Helissy I, wnuka Jawanowego.
Lech osiadł na ziemiach polskich w czasach bliskich po potopie około Roku Świata 2032.
Lech zpochodzący od walecznych Sarmatów, bez wytchnienia wojował z narodami. Wojnami i latami zwątlony Lech umarł w Gnieźnie Roku świata 2082 przeżywszy na państwie lat pięćdziesiąt.
Zostawił po sobie syna Filara albo Filana, od którego imienia pochodzi nazwa Finlandia.
Filan zmarł w Roku Świata 2112, po trzydziestu latach panowania.
Prokosz mówi także o innym synie Sarmaty: Kodan Syn Sarmaty, któren miasto Gdańsk założył.
************************************************************************
[Prokosz, (Procosius) to Prochorus - pierwszy Arcybiskup Krakowski zmarły w 986 roku.]
************************************************************************
Dalej Prokosz mówi o kolejnych władcach (potomkach?):
Po Filanie Prokosz mówi o władcy imieniem Car: Car wybudował miasto Carodom
Lassota od którego góra Lassotyn nazwana.
Szczyt Syn Herkulesa wnuk Ozyrysa: zaczął panować Roku Świata 2279, założył miasto Szczecin nad morzem Sarmackiem.
Wandal albo Wiendal syn alana II. panował w Roku Świata 2489. Rzeka Wandalus od jego imienia nazwana.
Listyg albo Lis któren z Alexandrem W. wojował.
Polak albo Polach przybył do Polski z Illiryku R. S. 3530 umarł R.S. 3573
Lisz wnuk Polaka.
Posman wnuk Polaka
Sandomir: miasta tego nazwiska założyli.
Lublin i Lubusz miasta tego nazwiska założyli.
*********************************************************************
Potem Prokosz mówi (chyba) o innym Lechu:
Lech któren z Juliuszem Cezarem woiował: brat Boiema i Russa.
(Juliusz Cezar żył w latach 100 p.n.e. - 44 r. p.n.e.)
Piotr_
Wysłany: Sob 10:15, 02 Gru 2017
Temat postu:
W pierwszym poście jest błąd. O pochodzeniu nazwy Polska od Gwiazdy Polarnej ma ponoć mówić kronika N. O. Piusa II
Piotr_
Wysłany: Pią 13:49, 01 Gru 2017
Temat postu:
Opracowanie na temat Kroniki Węgierskiej i Czeskiej, wydane w XIX wieku podaje że:
W Kronice napisanej przez N. O. Piusa II, w kościele katedralnym w Siennie złożonej stoi, że Polacy i Ruteni odłączywszy się od Bohemów, zajeli równiny do rolnictwa zdatne, a że w pospolitym języku Polskim równiny Planities znaczą Pola, przeto ten kray nazwano Polska, albo też od gwiazdy Polarnej; albowiem mb polo arctico leży; lecz w kosmografii dzieiów Rzymskich przed Narodzeniem Chrystusa pisanej, którą w Czechach odkryto, znajdują się słowa następuiące:
Wyszedłszy za lasy Czeskie, przybyłem na mieysce zwane Calissia, gdzie sześcioro tylko mieszkańców znalazłem, dalej nic odkryć nie mogłem, prócz niezmierzonej pustyni, kraj ten nazywa się Polonia.
Lechitowie to jest Polacy rozrodzili się w okolicy gdzie teraz Wielkapolska i Szląsk, i przy łasce Boskiej tak się rozkrzewili, że zaludnili Wandalią to jest Polskę nad rzeką Wandala teraz Histula czyli Wisła zwaną.
Ruteni zaś, których Sarmatami i Rossyanami nazywano, z książęciem swoim Rusem poszli z Polski ku wschodowi, odłączywszy się w Lagonii czyli Lachoszynie to iest w mieście Łęczycy, i od rozłączenia się ich wzaiemnego mieysce to tak nazwano.
W Polsce jest kilka miejscowości o nazwie Łęczyca. (Wikipedia: Łęczyca) Łęczyca w województwie łódzkim - nazwa tej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od plemienia Łęczan, które przed powstaniem państwa polskiego zasiedlało okolice Łęczycy. Łęczyca była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w końcu XVI wieku (Zamek Królewski). W okresie od X do XIII wieku – istniał tu gród, którego relikty znajdują się w niedalekim Tumie.
*********************************************************************
Jak wyglądało życie pierwszych mieszkańców polskich ziem?
Pomoże w tym artykuł Wikipedii "Kultura Łużycka"
W artykule jest ciekawa tabela, przedstawiająca czas trwania okresów, w których istniała kultura łużycka (kultura archeologiczna):
Nazwa okresu Czas trwania (lata p.n.e.)
I okres epoki brązu 1700–1500
II okres epoki brązu 1500–1300
III okres epoki brązu 1300–1100
IV okres epoki brązu 1100–900
V okres epoki brązu 900–700
VI okres epoki brązu 700–400
Początki kształtowania się kultury łużyckiej to końcowa część II okresu epoki brązu i początek III okresu.
*********************************************************************
Warto na początek spojrzeć na II okres epoki brązu: lata 1500–1300 przed Chrystusem
Wikipedia podaje nastepujące grupy archeologiczne:
Grupa słowacka – grupa ta wykształciła się w tym samym okresie co grupa śląska, czyli u schyłku II okresu epoki brązu.
Grupa śląska – wyróżnia się ją dla obszarów wschodniej części Dolnego Śląska, lewobrzeżnej partii Górnego Śląska, południowej Wielkopolski, północno-wschodnich Czech, zachodnich części Małopolski oraz północnych i środkowych Moraw.
*********************************************************************
Trzeba pamiętać, że oprócz Polan i Wiślan wyróżnia się więcej plemion polskich (Wikipedia: Plemiona polskie)
Z Jeziorem Gopło wiążą się informacje o plemieniu Goplan (Wikipedia: Goplanie) Jezioro to leży blisko szlaku, który wyznacza granica dorzeczy Wisły i Odry.
Wikipedia podaje, że prawdopodobnie wielkimi plemionami byli Goplanie, Pomorzanie, Wiślanie, Lędzianie i Mazowszanie. "Istniały też związki plemienne, dla których nie potrafimy zidentyfikować nazw ogólnych (organizm wielkoplemienny prawdopodobnie powstał też na Śląsku). Zdarzały się także plemiona niewchodzące w skład wielkich plemion, np. Lubuszanie."
Piotr_
Wysłany: Pią 13:35, 01 Gru 2017
Temat postu: Temat: Lech wkracza na ziemie polskie
Temat: Lech wkracza na ziemie polskie
Lech, Czech i Rus wyruszyli z Panoni, a potem Lech i Rus wyruszyli z ziemi czeskiej, z powodu przeludnienia tej ziemi.
Jan Długosz pisze że Lech pożegnał brata Czecha i ruszył z drużyną i całym dobytkiem. Znalazł kraj obszerny. Wiele puszcz, gajów i borów. Liczne jeziora i strumienie. Ziemia żyzna. Kraj zimny i mroźny, "osadzony między pasem nieba siódmym i ostatnim". Tutaj osiadł i za wieczyste sobie i potomkom swoim dziedzictwo go przeznaczył.
Z początku kraj Lecha nazywano Lechią, a ludy w nim mieszkające Lechitami nazwano, ale gdy pola powiększyły się po wycięciu lasów, wtedy ci na równinach byli nazywani Polanami (mieszkańcami pól). Nazwa się utarła. Nazwisko Lech poszło w zapomnienie, a potem w poezji kraj nazywano Polską. Starzy pisarze i dziejomowcy Polskę nazywali Sarmacją Europejskią i tak Rusinów jak i Polaków nazywali Sarmatami.
Kronika Czeska podaje, że nazwa Polska może pochodzić od Gwiazdy Polarnej.
Potem Jan Długosz obszernie opisuje jeziora i góry.
Potem Jan Długosz otwiera nowy rozdział:
LECH ZAKŁADA STOLICĘ GNIEZNO.
(strszczenie)
Lech - człowiek prawy, ojciec Lechitów, często naradzał się z towarzyszami co do wyboru miejsca na stolicę. Wybrał równinę pełną jezior. Miejscu nadano nazwę Gniezno czyli w narodowym języku gniazdo. Tutaj zaprzestał koczującej włóczęgi. Znalazł tu także na wyniosłych i olbrzymiego rozrostu drzewach gniazdo orle.
Założył miasto, osiedlił w nim najznakomitsze rodziny. Cały lud rozłożył w różnych osadach w różnych miejscach.
Jan Długosz pisze, że nie ma dostatecznych pism mówiących o tym, kiedy Lech, licząc od pomieszania języków wyszedł ze Sławonii i Kroacji. Długosz nie miał też informacji o tym kiedy Lech zamieszkał Polskę.
Długosz pisze, że Sarmaci toczyli wojny z sąsiadami, z Rzymianami i z Karolem Wielkim. Marcin Gallus (Gallicuss) podaje, że Karol Wielki wojował z Polakami i wodza ich, Lecha zwyciężył.
Polacy w pierwszych zawiazkach narodu czcili wielką liczbę bogów i bogiń, zaraziwszy się błędami innych ludów pogańskich.
*********************************************************************
Teksty źródłowe:
"Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego"
Jan Długosz
Wydawnictwo Naukowe PWN
Warszawa 2017
*********************************************************************
Historia (podawana także jako legenda) Lecha i Czecha zapisana została pierwszy raz po łacinie w tzw. Kronice polsko-węgierskiej, datowanej przez historyków na rok 1222. (Wikipedia)
*********************************************************************
Kronika węgiersko-polska
Została wydana w postaci książki pod tytułem:
"Żywot św. Stefana króla Węgier czyli Kronika węgiersko-polska"
Wydawnictwo DiG, Warszawa 2003 r.
(Przekład łacińskiego źródła historycznego znanego pod nazwą Kronika węgiersko-polska.)
*********************************************************************
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin